Pôžičky na materskej dovolenke

Od 1. 1. 2009 je v zákone definovaná samotná materská dovolenka ako súvisiace s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa (novorodenca) a trvajúci 28 týždňov. Narodili Ak sa vám dve a viac detí, potom MD trvá 37 týždňov. Materskú dovolenku nastupuje tehotná žena 6 - 8 týždňov pred termínom pôrodu.

 Ak nastane pôrod skôr, ako určil lekár a žena tak vyčerpá menej ako 6 týždňov materskej dovolenky, patrí jej materská dovolenka odo dňa nástupu až do uplynutia 28 týždňov. Ďalej sa jedná o takzvanú rodičovskú dovolenku, ktorá môže byť čerpaná do troch rokov veku dieťaťa a môžu o ňu zamestnávateľa požiadať ako otec, aj matka dieťaťa (prípadne i obaja rodičia).

Toto obdobie je zákonite späté s navýšením výdavkov a to v súvislosti s narodením dieťaťa. Každý rodič iste chce poskytnúť svojmu potomkovi to najlepšie. Zároveň však je to obdobie, kedy minimálne matka nemá možnosť zarábať a príspevky statku nie sú často dostačujúce. Ak sa potom ocitne ešte napríklad matka sama, či otec bez práce je problém na svete a je nutné riešiť vzniknutú akútnej finančnej situácii, najmä ak rodina nedisponuje úsporami.

V prvom rade sa môže pokúsiť obrátiť na bankový sektor. Najmä ak bola žena v minulosti dobrú klientkou, mohla by sa pokúsiť získať tzv rýchlu pôžičku, či pôžičku "na čokoľvek". Tiež je tu možnosť debetného čerpania z kreditnej karty. Avšak všeobecne nie sú banky poskytovanie pôžičiek matkám na materskej či rodičovskej dovolenke príliš naklonené, pretože nemôžu preukázať (nemajú) stály príjem. Druhou, reálnejšieho možnosťou, je nebankový sektor.

Pri voľbe vhodného druhu pôžičky a pri určovaní tzv bonity klientky sa nebankovej spoločnosti zameriavajú aj na partnera, ak ho klientka má. V krajnom prípade keď je klientka matkou samoživiteľkou a nutne potrebuje pôžičku, môže využiť možnosť pôžičky na občiansky preukaz. Tu síce nie je nezohľadňuje výška príjmu, ani požadovaný ručiteľ, avšak na druhú stranu sa jedná o najrizikovejší a najdrahší spôsob pôžičky.

Zkuste další článek, třeba Overená pôžička na OP, tento článek je podobného zaměření. Další informační článek - Express pôžička na OP.

Novinky