Pôžička na bývanie

Pôžička na bývanie

Ak sa v dnešnej dobe rozhodne človek pre obstaranie vlastnej nehnuteľnosti a nedisponuje aktuálne celú čiastkou na jej kúpu (čo je iste prípad veľkej väčšiny ľudí a rodín súčasnosti), je jedinou možnosťou obrátiť sa na bankové či nebankové spoločnosti so žiadosťou o pôžičku.

Vzhľadom k tomu, že nadobudnutie nehnuteľnosti obnáša väčšinou niekoľko miliónov korún, vyžadujú veritelia významné záruky, často minimálne vo forme samotnej nehnuteľnosti. Jedným z najlacnejších úverov je úver zo stavebného sporenia poskytovaný bankami. Získať riadny úver zo stavebného sporenia nie je triviálne. Klient musí splniť niekoľko podmienok: Sporiť minimálne dva roky, nasporiť určité percento cieľovej sumy a dosiahnuť stanovené vyššie hodnotiaceho čísla. Pravidlá stavebných sporiteľní sa ale v detailoch líšia.

 Splniť podmienky nie je jednoduché, a preto je niekedy schůdnějším riešením hypotekárny úver. V tejto variante je ručí samotnou nehnuteľností a klient sa stáva jej plnoprávnym majiteľom až po splatení hypotéky. Práve tu existujú najväčšie rozdiely medzi bankovými a nebankovými spoločnosťami.

Kým banky majú vysoké nároky na bonitu klienta, požadujú zloženie určitej počiatočnej sumy alebo ručiteľa, nebankový sektor vyžaduje väčšinou len identifikačné doklady (OP, cestovný pas), doklady o príjme - tlačivo potvrdenia o príjme zo závislej činnosti, prípadne daňové priznanie, sociálne dávky, prenájmy, renty, hľa, ďalšie dokumenty podľa účelu úveru (napr. predkupné a kúpna zmluva, stavebné povolenie, projektová dokumentácia, rozpočet ... atď), doklady k objektu úveru (výpis z katastra nehnuteľností, snímka z katastrálnej mapy, nadobúdací titul, foto nehnuteľnosti atď). Avšak stále platí, že čím menej náročné podmienky stanovuje daná spoločnosť alebo banka, tým vyššie úroky požaduje, a tým viac klient v dôsledku zaplatí.

Podobné články

Pôžičky na milión

Ak má v súčasnosti klient záujem o pôžičku na väčšie finančný obnos presahujúce milión korún (napríklad na podnikanie, bývanie, cestovanie), má niekoľko mož...

Pôžička na auto

Získať peniaze na auto, alebo rovno nové auto, bez toho aby mal človek aktuálne zodpovedajúcu finančnú hotovosť, dá niekoľkými spôsobmi. Jednotlivé služby a for...

Novinky